władca pierścieni

Co stało się z bohaterami “Władcy Pierścieni” po zakończeniu powieści?

Sztandarowe dzieło J.R.R. Tolkiena ma rzeszę fanów, która koniecznie chce dowiedzieć się, co działo się z ich ulubieńcami po zakończeniu akcji powieści. Co ciekawe, dalsze losy bohaterów “Władcy Pierścieni” nie są owiane mgłą tajemnicy, a Tolkien dość dokładnie opisał życiorysy najważniejszych postaci. Wyjaśniamy, jak potoczyło się życie wybranych bohaterów “Władcy Pierścieni”.

Aragorn król, który podbił Śródziemie

Mówi się, że “Władca Pierścieni” ma wielu bohaterów, a jednym z najważniejszym jest bez wątpienia Aragorn potomek królewskiej rodziny, który pod koniec książki zostaje królem Gondoru i żeni się z elficką księżniczką Arweną. Okazuje się, że w trakcie swoich rządów Aragorn uczestniczył w wielu wojnach, podbijając krainę Rhun na dalekim wschodzie. Pomógł mu w tym Eomer, który został królem Rohanu. Aragorn poprowadził też wyprawę wojenną do Haradu, na dalekie południe, gdzie oblegał i zdobył miasto Umbar, siedzibę zbuntowanych piratów. Tolkien zaznacza, że jego rządy przeszły do historii jako czas dobrobytu i pokoju, jakim mogli cieszyć się mieszkańcy Gondoru. Co ciekawe, Aragorn założył też program osadnictwa w Mordorze wykorzystał do tego byłych niewolników, którzy założyli specjalne farmy i na przestrzeni dwustu lat zamienili kamieniste pustkowie w rolniczą idyllę.

Frodo – co się stało z powiernikiem pierścienia?

W ostatnich scenach “Władcy Pierścieni” Frodo wyrusza z Szarych Przystani za zachód, razem z elfami. Co dalej stało się z powiernikiem pierścienia? Tolkien opisuje, że dotarł on bezpiecznie do Valinoru, czyli krainy przypominającej trochę raj. Mieszkają tam elfy wspólnie z Valarami, czyli bogami podlegającymi pod twórcę świata. To kraina wiecznej szczęśliwości, z której część elfów uciekła, zainspirowana przez Morgotha – głównego złego, zwierzchnika Saurona. To właśnie tak lefy wzięły się najpierw w Beleriandzie, a potem w Śródziemiu, choć były też i takie elfy, które nigdy Valinoru nie widziały na oczy.

Dalsze losy pozostałych bohaterów “Władcy Pierścieni” zostały opisane w dodatkach do książki. Jeśli was to ciekawi, koniecznie po nie sięgnijcie!