władca pierścieni

Władca Pierścieni J. Tolkiena, książka warta poświęcenia czasu

John Tolkien poświęcił 12 lat życia na napisanie bestsellera, który z uznaniem i podziwem przyjął świat, czyli dzieło Władcy Pierścieni. W książce znaleźć można rozbudowany świat wielu różnych istot, takich jak hobbity, elfy, czarodzieje czy krasnoludy. Fabuła książki wciągnęła nie jednego czytelnika. Ekranizacja książki była kolejnym czynnikiem, by wrócić do czytania Władcy Pierścieni na nowo. Co takiego ma w sobie władca pierścieni?

Na początku był… Tolkien. 

John Ronald Reuel Tolkien zasługuje na podziw. Stworzył jako pierwszy wymagające dzieło z kategorii fantastyki, czym zainspirował innych pisarzy do tworzenia tego typu powieści. Od podstaw, od najdrobniejszych szczegółów stworzył magiczny świat Śródziemia. Wykreował liczne postaci z bogatymi cechami osobowości, których historie i losy nie są obce człowiekowi. Wymyślił nawet własne języki dla elfów czy krasnoludów, nadając tym samym jeszcze większą oryginalność dzieła. Wszystko to osadził w dobrze znanym uniwersalnym tle, walki dobra i zła. Choć momentami zło rozwija się niebezpiecznie, Tolkien udowadnia i daje nadzieję, że wybrane działanie dla dobra innych może wygrać z masowym złem. Hipnotyzująca treść Władcy Pierścieni zabiera w pełną przygód podróż, w której aż chce się uczestniczyć wraz z bohaterami.

Analiza doświadczenia przyjaźni, która nie ma sobie równych

Władca pierścieni dostępne w najlepszej księgarni opowiada o kluczowej jedności w misji dwóch druhów, Froda i Sama. Znajomość tych dwóch, z każdą kartką przeradza się w prawdziwą przyjaźń, pełną lojalności, zaufania, polegania na sobie i miłosierdzia. Szczera, mocna męska przyjaźń, dzięki której świat pozostaje niezniszczony przez moce zła. Kwestia czynienia dobra dla jednostki, społeczności czy ziemi to obszerny wątek pióra Tolkiena. Autor zawarł wiele osobistych przemyśleń we Władcy Pierścieni, które i w świecie rzeczywistym znajdą swą wartość. 

Władca Pierścieni to wciąż żywa pozycja na bibliotecznych półkach. Stanowi inspirację do tworzenia fantastycznych alternatywnych światów, pisarzy czy reżyserów z całego świata